alšova země / cestou necestou

22. 6. – 7. 10. 2018 / denně 9:00 – 18:00

vernisáž: 21. 6. 2018 / 10:30 hod.

mezinárodní muzeum keramiky, zámek čp. 135, bechyně

 

katalog KATALOG ALŠOVA ZEMĚ

pozvánka ► ALSOVA ZEME_POZVANKA.jpg

anotace ► ALSOVA ZEME_ANOTACE.pdf

 

Alšova země

Alšova jihočeská galerie převzala v minulém roce od Katedry výtvarné výchovy Univerzity Karlovy organizaci projektu Alšova země. Tímto se z jedné z nejstarších výtvarných soutěží v České republice stal nesoutěžní výtvarný, literární, dramatický a hudební projekt, kterého se mohou zúčastnit základní a střední školy, základní a střední umělecké školy a další vzdělávací instituce.

 

Cestou necestou

Projekt se v letošním roce realizuje v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni a je tak specifický tématem propojujícím všechny plánované výstavy v tomto objektu Alšovy jihočeské galerie. Téma Cestou necestou také odkazuje na souběžnou výstavu krajinomaleb v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou. Díky tomuto projektu můžete získat ojedinělou příležitost vystavit vytvořená díla žáků a studentů v prestižní umělecké organizaci AJG.

 

Možnosti …

Motto letošního ročníku je Cestou necestou. Zkusme se nejprve zamyslet nad pouhým pojmem Cesta. Jaké typy cest znáte? Jsou cesty dopravní, životní, cesty krajinou, křížové cesty a stezky… Určitě vymyslíme řadu dalších. Skutečně můžeme cestovat například kolem světa, na nějakém dopravním prostředku, s nějakými cestovatelskými potřebami a s nějakým záměrem. Ale je možné cestovat i pomyslně třeba fantazií, snem či časem.

 

Co všechno může cestování provázet? Co a koho můžeme potkat na cestách? Cestuje však nejen cestovatel či turista, ale také potulný malíř, kejklíř, pěvec a nebo celé kočovné divadlo. Správnou cestu hledá jak orientační běžec, tak vodící pes. A všichni směřují k cíli. Jaký je to cíl? Může být cesta někdy sama o sobě cílem?

 

Učastníci projektu mohou kreslit, malovat, fotit, stříhat, lepit, modelovat, „sochat“, animovat, literárně tvořit, tančit, skládat a hrát a mnoho dalšího. Mohou prozkoumat téma ze všech stran. Být hloubaví, zvědaví, vážní i vtipní. Možností je nekonečně.

 

Neváhejte tak téma pojednat dle vlastní představitosti. Je možné se inspirovat v řadě knižních titulů, filmových příběhů, hudebních textů, výtvarných vyobrazení a dokonce i v mytologii. Také můžete zajít přímo do výstav Alšovy jihočeské galerie v Galerii Mariánská, kde najdete mnoho podnětů ke tvoření v krajinách Františka Romana Dragouna ve výstavě Písek do hodin / Dragoun - Kubička - Rožánek a nebo v pozoruhodných obrazech světa českých výtvarníků 60. a 70. let 20.století ve výstavě Sexies! / Vždyť přeci létat je snadné. Také stálá expozice Meziprůzkumy / Sbírka AJG 1300–2018 nabízí inspirativní pohled na cestu historií umění. Téma je ale dostatečně široké pro zcela individuální pojetí obsahu i formy.

 

Podmínky účasti:

Přihlásit se může vyučující jakéhokoliv předmětu, který dokáže motivovat děti k tomu, aby aktivně a tvořivě pracovaly. Výsledek práce vystavíme nebo umožníme prezentaci v rámci vernisáže 21. června 2018.

 

Přihlašovat se můžete přes formulář nebo e-mailem (alsovazeme@ajg.cz). V případě přihlášení e-mailem prosíme o informaci, zda se budete účastnit i vernisáže.

 

Termíny:

- uzávěrka přihlášek 3. dubna 2018 (přihlašovací formulář naleznete zde)

- odevzdání prací do 15. dubna 2018

- termín výstavy 22. června – 7. října 2018

- vernisáž 21. června 2018 v 10:30 hod. v Mezinárodním muzeu keramiky, Bechyně

- vyzvedávání prací po skončení výstavy do 19. prosince 2018

 

Organizační tým:

Organizační tým je složen z lektorek edukačního oddělení Alšovy jihočeské galerie.

Mgr. Eva Drančáková

Mgr. Marta Vaverková

Bc. Andrea Chrastinová

Bc. Sally Barůšková

 

Příměstský tábor 2018

 

Alšova jihočeská galerie nabízí během letních prázdnin dva příměstské tábory v podobě výtvarných kurzů.

 

Cestou necestou uměním

 

Každý den se vydáme na „cestu“ novým směrem, inspirovanou právě probíhajícími výstavami v AJG a okořeněnou vlastní invencí. Navštívíme všechny pobočky AJG. Budeme se toulat výtvarnými technikami a hledat vlastní cestu k tvorbě. Necháme se vtáhnout do světa krajinomalby, mistrovské ilustrace Františka Kupky i architektury kolektivního bydlení. Různé cesty, různé výstavy, každý den jinam, ale vždy za uměním. Týden na „výtvarné cestě“ pestrý stejně jako umění, barevný jako život.

 

Těšíme se na potkanou.

 

Termíny

 

Výtvarný příměstský tábor (23. – 27. 7. 2018) - pro děti ve věku 6 – 10 let 

Letní výtvarný kurz (30. 7. - 3. 8. 2018) - pro děti ve věku 11 - 16 let

Místo konání: Ateliér Alšovka / Otakarova 15 / 370 01 České Budějovice

Každý den se budeme scházet od 7:30 do 8:00, odchod dětí v 16:30 – 17:00.

 

Cena1 800 Kč / osoba

 

Platbu za účast dítěte je nutné provést nejpozději do 3 týdnů před jeho nástupem na akci, tedy v případě výtvarného příměstského tábora do 2. 7. 2018 a v případě výtvarného kurzu do 9. 7. 2018. Podrobné informace o způsobech platby a storno poplatcích naleznete v dokumentu „Pokyny k platbě“.

 

Cena zahrnuje: program pod vedením lektorek AJG, výtvarný materiál, 5x oběd, jízdné na Hlubokou a zpět, jízdné do Bechyně a zpět, vstup do expozic

 

S sebou každý den: menší deka (ručník, mini karimatka) na sezení na zemi, pláštěnku, pití, pokrývka hlavy, svačina, drobné kapesné na osobní výdaje, léky (pokud jsou užívány), kartičku pojišťovny (nebo kopii), vhodné oblečení pro výtvarnou práci.

rezervace:

 

galerie mariánská / české budějovice / pražská třída 1

"Popletený svět"

sexies! / vždyť přeci létat je snadné

19. 1. – 8. 4. 2018

 

Podivuhodné světy v obrazech mohou skrývat nejeden zajímavý příběh. Pojďme si prohlédnout fantastická místa, kuriózní tvory a další divnosti ve výstavě českého umění 60. a 70. let 20. století. Společně prozkoumáme, co by mohly obrazy vyprávět.

"Obrazy z písku"

písek do hodin / dragoun – kubička – rožánek

19. 1. – 8. 4. 2018

 

Tři malíři, tři náměty, tři životní příběhy. Podíváme se na obrazy píseckých autorů a společně nalezneme jejich spojitosti i rozlišnosti. Při objevování zajímavých prvků výstavy totiž zjistíme, že není Písek jako písek.

"Poklady z půdy"

error / alegorický princip v českém poválečném malířství a sochařství

23. 4. – 9. 7. 2017

Co se stane, když knoflík přestane být knoflíkem. Představme si, že když se nedíváme tak věci ožívají, hrají si, vyprávějí příběhy a tvoří obrazy, které nás baví.

 

"Noční příběhy"

alén diviš / málo známý a neznámý

23. 4. – 9. 7. 2017

 

Bojíte se rádi? Kdo má rád strašidelné příběhy, ten si přijde na své. Budeme si vyprávět, hrát a samozřejmě se také podíváme na obrazy příběhů, které přicházejí za noci. Malíř Alén Diviš totiž uměl skvěle namalovat nakreslit noc a její temná vyprávění. Dobrý konec je zaručen!

 

"Obrazy ze šera"

alén diviš / málo známý a neznámý

23. 4. – 9. 7. 2017

 

Necháme díla Aléna Diviše, aby nám vyprávěla o temném i krásném v nás. Našimi průvodci výstavou budou nejen obrazy, ale i spisovatelé (např. K. J. Erben, E. A. Poe), Alén Diviš totiž vytvořil skvělé ilustrace k záhadným a hrůzu nahánějícím příběhům. Pojďme vyzkoušet, co všechno nám mohou obrazy říct o příběhu i o nás samých.

 

"...a lampa ještě svítila a lampa ještě hořela..."

alén diviš / málo známý a neznámý

23. 4. – 9. 7. 2017

 

Našimi průvodci výstavou budou obrazy / ilustrace Aléna Diviše a skvěle napsaný hororový příběh Svatební košile Karla Jaromíra Erbena. Co všechno uvidíme a uslyšíme z obrazů? Co všechno zažijeme, přijďte ověřit k nám do galerie.

 

"Krása okamžiku"

impresionismus! / nálady a imprese ve francouzském a českém umění

19. 3.  11. 6. 2017

 

Pojďme si prohlédnout, s jakou lehkostí dokázali impresionističtí malíři zachytit hry světla a stínu, prchavý okamžik v krajině, nebo na ulici. Budeme moci porovnat obrazy francouzských a českých malířů (Clauda Moneta, Théo van Rysselbergha, Alfreda Sisleye, Antonína Slavíčka, Antonína Hudečka, Václava Radimského). Dozvíme se také některé důležité informace o impresionismu – proč, jak a kde vznikl, jaký měl význam pro další generace malířů.

 

"Proměny"

friedrich feigl / oko vidí svět

27. 1. – 16. 4. 2017

Poznáte rozdíl mezi kresbou, grafikou a malbou? Proč se umění stále mění? V rámci vzdělávacího programu si prohlédneme, jak viděl svět významný český moderní malíř Friedrich Feigl. Necháme promlouvat jeho obrazy – krajiny, lidi a barvy – možná nám pomohou pochopit malířův život a dobu, ve které žil.

 

"Na skok do Paříže"

miloslav troup / paříž, paříž

27. 1. – 16. 4. 2017

Už jste byli ve Francii, v Paříži? Malíř a ilustrátor Miloslav Troup nás pomocí svých obrazů do Paříže zavede a seznámí s lidmi, kteří ho při pobytu ve Francii zaujali. A protože jeho obrazy hýří barvami, zaměříme se ve vzdělávacím programu i na ně. Mohou barvy ovlivnit naše pocity a myšlenky? Podle čeho vybírá malíř barvy pro svůj obraz?

 

"Rozoostřeno"

petr kubeš / kuběs rozoostřeno

27. 1. – 16. 4. 2017

Ve svých dílech Petr Kubeš dokazuje, že v současnosti nemusí malíř malovat jen štětcem, ale může pro vytvoření obrazu použít i např. digitální fotoaparát. Petr Kubeš zobrazuje především lidi, podle svých slov „rozostřuje na nejvyšší teplotu“. Prozkoumáme, jaké lidské příběhy se ukrývají v autorových dílech. Možná nám „rozostření“ prozradí víc, než bychom čekali.

 

"Vnitřní krajiny"

patrik hábl / v architektuře malby

23. 10. 2016  26. 2. 2017

zámecká jízdárna / hluboká nad vltavou 144
 

Pojďme na procházku krajinami Patrika Hábla. Krajinami, které jsou uloženy v nás. Možná jste je už někdy viděli, možná se vám o nich zdálo. Možná vás napadne řada otázek. Jak mohou barvy působit na naše emoce? Musí být obrazy nutně vystaveny na stěnách? Lze vstoupit do obrazu? Monumentální obrazy Patrika Hábla nám možná pomohou najít odpovědi.

 

"Poklady z půdy"

error / alegorický princip v českém poválečném malířství a sochařství

23. 4. – 9. 7. 2017

Co se stane, když knoflík přestane být knoflíkem. Představme si, že když se nedíváme tak věci ožívají, hrají si, vyprávějí příběhy a tvoří obrazy, které nás baví.