meziprůzkumy / sbírka ajg 13002019

od 24. 3. 2019 / denně 9:00 – 18:00

vernisáž: 23. 3. 2019 / 14:30 hod.

zámecká jízdárna, hluboká nad vltavou 144

Stálá expozice „Meziprůzkumy / Sbírka AJG 1300–2019“, která se svým názvem i pojetím hlásí k odkazu kurátorky a spisovatelky Věry Linhartové, představuje soubor památek středověkého umění společně s českým uměním 20. století. Alšova jihočeská galerie tak po desetiletích prezentuje stálou expozici, v níž návštěvníkům nabízí přehled toho nejlepšího ze svých sbírek, a to ve vzájemných a často nečekaných souvislostech. Autoři expozice usilují způsobem instalace o zprostředkování přesvědčení, že nezáleží ani tak na samotném stáří uměleckých děl a jejich postavení v dějinách umění, ale mnohem více na souvislostech jejich vzniku, konkrétní výtvarné působivosti a obsahu, jehož jsou díla nositelem.

Expozice je pravidelně doplňována vstupy současných českých i zahraničních umělců. Cyklus intervencí zahájil v roce 2016 malíř Patrik Hábl, jenž ve spolupráci s architektem expozice vytvořil rámec významné sochařské památce 14. století – Kristu z Božího hrobu z Českých Budějovic. V roce 2017 byla expozice rozšířena o vstup rakouské umělkyně Esther Stocker, která svým charakteristickým rukopisem upravila prostor pro pozdně gotický reliéf Posledního soudu z Rožmberka. V roce 2018 svůj konceptuální zásah na nápisu s názvem galerie nad hlavním vstupem provedl ve dvou fázích český tvůrce Petr Dub.

Základní koncept expozice, založený na symbióze středověkého a moderního i poválečného umění, byl během následujících verzí doplňován o obrazy holandských a vlámských mistrů 17. a 18. století, sochařská a malířská díla 19. století či výběr z mezinárodní sbírky keramiky 20. i 21. století. Opomenuta nebyla ani grafická a malířská díla významných regionálních autorů.

Aktuální verze expozice pokračuje v prezentaci překvapivé šíře sbírky AJG, přičemž větší prostor bude věnován dílům středověkého umění a klasické české moderny 1. poloviny 20. století. Vystaven bude například kresebný návrh českobudějovického pomníku spisovatele Otakara Mokrého, vztyčený přesně před 100 lety v parku Na Sadech a pocházející z ruky všestranného tvůrce Františka Bílka. Po 20 letech bude veřejnosti představen rovněž výběr z bohatého grafického díla rytce Johanna Eliase Ridingera, kterého mnozí návštěvníci zámků znají jako tvůrce oblíbených zvířecích a loveckých motivů. V expozici bude vystaven jeho méně známý cyklus rytin se starozákonní tématikou Adama a Evy v ráji.

V roce 2019 mohou návštěvníci očekávat multimediální instalaci italského umělce Rubena Montiniho, kterou budou tvořit fotografie a videa s tématem mateřství. Jedno z nich bude zaznamenávat performanci, která proběhne přímo na vernisáži nové sezóny v sobotu 23. března 2019 od 15:00 hodin.

Ruben Montini (*1986 Oristano, IT) vystudoval Akademii výtvarných umění v Benátkách, Manchester Metropolitan University a Saint Martin´s College of Art & Design v Londýně. Po studiích ve Velké Británii se usadil v Berlíně, v současnosti žije a pracuje ve Veroně. Dílo Rubena Montiniho se pohybuje na široké škále vizuálních projevů, jejichž těžiště leží především v performanci a tělovém designu, z pozice LGBT komunity se přitom věnuje zejména problematice genderu. Jeho tvorba je politicky angažovaná, oscilující mezi tématy osobního prožívání a společenské odpovědnosti. Pracuje s různými médii, v posledních letech však kromě užití vlastního těla pracuje s textilem a textem v různých podobách.

Pro intervenci v Alšově jihočeské galerii umělec vytvořil několik zastavení na téma mateřství. Prvním zastavením bude série fotografií „Portrét mé matky jako nejatraktivnější ženy na Zemi“ (2016), následovat budou fotografie z cyklu „Lupa“ (2016). Středobodem první části expozice se stane performance a video MADRE, druhou část expozice bude uzavírat video „Portrét nejkrásnější matky na Zemi“ (2019).

K nové stálé expozici byl v roce 2016 vydán průvodce z pera Hynka Látala, Petry Lexové a Martina Vaňka obsahující stať o historii instituce a krátká hesla s fotografiemi převážné většiny vystavených děl.

V každé sezóně navíc návštěvníci obdrží ke vstupence zdarma brožurku, která obsahuje krátké úvodní texty, rozhovory s intervenujícími umělci a seznamy aktuálně vystavených děl s rozšiřujícími informacemi.

 

Hynek Látal a Martin Vaněk, autoři a kurátoři stálé expozice


 

 

 

Podívejte se na aktuální či stálé výstavy umění.

 

 

 

V roce 2017 byla expozcie rozšířena o vstup rakouské umělkyně Esther Stocker. Galerie v současnosti jedná o další spolupráci.